Nem zenei skálák XIVa.
Sápi-féle ujjrendi skálák + skálavariációk
Fejezetelőzmények:
-
Nem zenei skálák XIII. - Sápi-féle ujjrendi skálák nemcsak szomszédos húrokon
-
Nem zenei skálák XIV. - Sápi-féle ujjrendi skálák más technikai szerkezetben
Ebben a fejezetben néhány kezdő és haladó szintű, alapozó nem zenei skálát ötvözünk skálavariációkkal. Ez azt jelenti, hogy adott skálavariációs képletet nem egy jól ismert, zenei rendezőelv szerint létrejött-létrehozott skálára, hanem az alábbi, "mesterséges" skálák némelyikére alkalmazzuk.
Gondoljunk bele: ha van 100 db nem zenei skálánk és 100 db skálavariációnk (a valós szám mindkét esetben ennél brutális mértékben nagyobb), akkor 100 x 100 = 10000 gyakorlási lehetőségünk adódik. Ha mindennap csak 1 kombinációt gyakorlunk, akkor a sorozattal több mint 27 év alatt fogunk végezni.
A rengeteg skálavariáció közül szemlélető példaként a nem kezdőszintű, de adott tudásszint felett mégis viszonylag könnyen lejátszható 012 skálavariációt választottam ki.
A Sápi-féle ujjrendi skálák klasszikus "fülkifolyós" hangzásúak, azaz mivel szerkezetük nem zenei rendezőelvre alapul, közük nincs semmilyen elviselhető zenei hangzáshoz, ám az alapelveket megértve őrületes mennyiségű, logikus alapokon álló, rendszerezett gyakorlócsomagot kapunk. Mindegyik csoportból választottam ki mintákat, néhol egyszerre többet is és játszottam fel őket a 012 skálavariációval:
Sápi-féle ujjrendi skálák 2 húron
Sápi-féle ujjrendi skálák 2 húron 2 mintával
Az alábbi videóban 2 mintára alkalmazom a 012 skálavariációt, azaz felfelé más mintában megyek, mint visszafelé:
Sápi-féle ujjrendi skálák 3 húron
Sápi-féle ujjrendi skálák 3 húron 2 mintával
Az alábbi videóban 2 mintára alkalmazom a 012 skálavariációt, azaz felfelé más mintában megyek, mint visszafelé:
Sápi-féle ujjrendi skálák 4 húron I.
Sápi-féle ujjrendi skálák 4 húron II.
Sápi-féle ujjrendi skálák nemcsak szomszédos húrokon