Letöltések, hasznos anyagok
Best Practice (.exe - .rar)
Ez az ingyenes program a fizetős Amazing Slow Downer nevű alkalmazást képes teljes mértékben kiváltani. Széleskörű funkcionalitással rendelkezik a hanganyagok, főképp az mp3 formátum hangmagasságban, illetve gyorsaságában való manipulálásában. Magyarán: tetszőleges mértékben gyorsíthatjuk-lassíthatjuk a hangfájlt, sőt hangmagasságát temperált félhangonként vagy centenként is állíthatjuk. Ezenfelül számos további hasznos opcióval rendelkezik.
Telepítése egyszerű és gyors, de 64 bites Windows operációs rendszer felett -amint azt én is tapasztaltam-, telepítési gondok merülhetnek fel.
Music Speed Changer - Android
A Skype nevű chatprogramnak van egy rossz tulajdonsága: online gitároktatás során, ha zenét játszunk be mikrofonon keresztül (például backing track-et, amely felett improvizálni szeretnénk), akkor azt zajnak fogja értékelni és egyszerűen levágja, elnémítja. Ez a szűrő algoritmus csakis akkor lép működésbe, ha a hangok 1 forrásból, tipikusan a számítógépből származnak. (Az algoritmus érzékeli, hogy a bemenő, mikrofonos és kimenő, hangszórós hang nagyjából ugyanaz és hogy elkerülje a gerjedést, kiiktatja.) Ez viszont használhatatlanná teszi a Skype-t, legalábbis erre az időre.
A megoldás többirányú lehet:
-
keverő használata - tehát a számítógép hangbemenetére már a kevert jel érkezik,
-
külön hangforrás használata - például egy 2. számítógép-tablet-mobiltelefon, amelyik a zenei alapot hivatott bejátszani.
Mivel a bejátszandó hanganyagot sokszor kell sebességében manipulálni (legtöbbször lassítani), az Android-platformon ingyenesen elérhető Music Speed Changer nevű applikáció megfelelő alternatívát jelenthet a külső hangforrás manipulatív bejátszásához. A program itt nem, de Android-platformon keresztül kényelmesen elérhető.
Weird metronóm (.exe)
Egy másik, nagyon egyszerű, de hatékony és sokoldalú program. Nagy előnye, hogy a taktusszám 4-től egészen 1000-ig (!) növelhető.
TuxGuitar
Derzsi Zoltán tanítványom jelezte, hogy megjelent a fizetős GuitarPro programot teljesen kiváltó, komplex gitároktató program, neve TuxGuitar. Az alábbi képre kattintva ingyenesen letölthető Linuxra és Windowsra is.
HammerHead Rhythm Station 1.0 (.exe - .zip)
Az alapskála-variációkat a nyers technikai alapozás után mindenképpen metronómmal vagy ritmusalappal gyakoroljuk. Az alábbi kitűnő programmal saját összetett ritmus, sőt egész ritmusszekció írható. A programban természetesen a taktusszám is beállítható és vannak előregyártott sablonjai is. Készítője a holland Bram Bos, aki egyébiránt a Pénzes-féle Gitáriskolának megadta a program ingyenes felhasználási jogát. Thank you Mr. Bram Bos!
Hammerhead metronóm-beállítások (.HH - .zip)
A Hammerhead saját .HH file-kiterjesztést használ. Gyártottam 3 egyszerű HH-filet metronómnak. Javaslatom, hogy az alapértelmezett metronóm a Rimshot - whole nevű legyen.
Utólagos megjegyzés
Úgy tűnik, a fenti program nem került továbbfejlesztésre, mert a magam részéről már nem tudtam Win7-re telepíteni. A megoldás WinXP használata lehet, amihez azonban virtuális gépet is kell telepíteni.
Üres kotta, tabulatúra, tükörkép (.doc - .zip)
Szorgalmas érdeklődők letölthetik ezt az előregyártott, de üres Word dokumentumot saját zenei jegyzetek készítésére.
Üres kotta, tabulatúra, tükörkép mindenféle hangszerre és kulcsra (.pdf - .rar)
Szorgalmas érdeklődők letölthetik ezt a PDF-csomagot saját zenei jegyzetek készítésére.
Normál zenei A hang (.mp3)
Szorgalmas érdeklődők tanulmányozhatják a normál zenei A hangot, amely a legutolsó zenei konferencia szerint (figyeljük az évszámot: 1939) pontosan 440 Hz. Ez az abszolút zenei referencia mindenütt a világon. Erre hangol az ausztrál kettőzött vegyeskar éppúgy, mint a részeg angol tengerész a liverpooli dokk-kocsmában. Ebben nincs túl sok zenei élvezet, inkább csak érdekesség. Gyakorlottabbak megpróbálhatják ezen referenciahang alapján behangolni a gitár A5 húrját, valamint ezután a többit a Gitár hangolása című fejezetben leírtak alapján.
AP Guitar Tuner 1.02 (.exe)
Gitárhangoló program sokféle alaphangolási lehetőséggel; notebook beépített mikrofonjával már működik WinXP és 32 bites Win7 felett.
Finale Notepad 2003 (.exe - .zip)
A folyamatosan korszerűsített és 2009-ig ingyenes programnak ez egy régebbi változata. A Gitáriskolához szükséges összes kottát evvel a programmal készítettem, így aki tanulmányozni szeretné őket, inkább ezt a változatot telepítse fel, ne az újabbat. A telepítéshez szükséges a szériaszám is, amely WNNR-31243106.
MuseScore
A Finale Notepad tehát 2009 óta sajnos nem ingyenes, de lehetséges alternatívaként végre megérkezett a teljesen ingyenesen letölthető MuseScore!
Gitáriskola-tapéta 1 (.jpeg)
Az alábbi kép kisfelbontású: 680x680. Letölthető a képre az egér jobb gombjával kattintva. A kép további szerkesztésének kizárásával szabadon terjeszthető.
Az alábbi kép nagyfelbontású: 1417x1417. Letölthető a képre az egér jobb gombjával kattintva. A kép további szerkesztésének kizárásával szabadon terjeszthető.
Gitáriskola-tapéta 2 (.jpeg)
Az alábbi kép nagyfelbontású: 1181x1181. Letölthető a képre az egér jobb gombjával kattintva. A kép további szerkesztésének kizárásával szabadon terjeszthető.
Gitáriskola-tapéta 3 - nyomtatható változat (.pdf)
A kép további szerkesztésének kizárásával szabadon terjeszthető.
Gitáriskola-tapéta 4 - Flash-animáció (.swf és .html - .zip)
Ez a nagyon érdekes tapéta böngészővel és Flash Playerrel és lejátszható. Az F-harmonikus moll skálát mutatja a Pénzes-féle tükörkép módszerével dinamikusan összefűzve. Az animáció további szerkesztésének kizárásával szabadon terjeszthető.
Skálasegédlet mind a 12 hangnemre - Alapskálák
nyomtatható változat (.doc - .zip)
Skálasegédlet mind a 12 hangnemre - Harmonikus moll
nyomtatható változat (.doc - .zip)
Skálasegédlet mind a 12 hangnemre - Pentatónia
nyomtatható változat (.doc - .zip)
Ezekkel a dokumentumokkal szeretném segíteni a lelkes gyakorlót a rendszerezett szólótechnikai tanulásban.
Mivel összesen 12 hangról indítható mindegyik hétfokú, azaz 7 hangból álló skála, ezért mindegyik hétfokú skálaobjektumban (alapskálák és harmonikus moll) 12 x 7 = 84 skála lehetséges. Ehhez még hozzá kell vennünk a szintén megmutatott teljes skálaszerkezetet és az egyhúros lehetőségeket.
Mivel a pentatónia ötfokú, azaz 5 hangból áll, ezért ott 12 x 5 = 60 skálánk lesz + a teljes szerkezetek.
Az elnevezések során a temperált kvint-kvartkörből indultam ki, nem foglalkoztam tehát az enharmonikus mekegésekkel.
A dokumentumok formátuma Word XP Office.
A dokumentumokhoz csatlakozó szerzői jogok a Szerzői jogok című fejezetben tanulmányozható.
Az ingyenes kollekció regisztráció és bejelentkezés után tölthető le.
Skálasegédlet mind a 12 hangnemre - Pentatónia - Alapskálák - Harmonikus moll
nyomtatható változat (.xls - .zip)
Sápi Zoli bácsi szíves segítségével tovább mélyíthetjük a skálaobjektumok megismerését. A 3 legfontosabb skálaobjektumot, mindegyiket F hangról indítva Zoli bácsi egy Excel táblázatba rendezte, amely során megrajzolta tükörképüket, megadta a zenei hangokat és a standard ujjrendeket is.
A táblázat formátuma Excel XP Office.
A táblázathoz csatlakozó szerzői jogok a Szerzői jogok című fejezetben tanulmányozható.
Az ingyenes anyag regisztráció és bejelentkezés után tölthető le.