Egyéb hétfokú skálák

 

Csaba Gergely-skálák

Teljes

1. fok

2. fok

3. fok

4. fok

5. fok

6. fok

7. fok

1. fok 15. fekvésben

 

A fejezet eredményes feldolgozásához szükséges zeneelméleti összefoglaló az Alapskálák III. fejezetcsomag "Tritonus, tetratonus és a többiek" című fejezetében tanulmányozható.

 

Csaba Gergely-skálák

 

Én személy szerint annak örülök a legjobban, hogy gondolatrohamaim képesek más személyekben is gondolatrohamokat indukálni, azaz nem marad el tartós és remélhetőleg pozitív hatásuk. Csaba Gergely például csak nemrég kezdte gitártanulmányait, ám a fenti gondolatmeneteket mégis képes volt teljességgel átlátni és azokból újat alkotni. Ezért, már magáért a szándékért is ihol nevezzük el őt Nagy Gergely pápa után Graegorius The Great-nek!

 

Gergelyt formabontó és bizarr módon nem érdekelte az alapskálákról vérrel és izzadsággal megalkotott, kezdeti feltételrendszerünk (amely az Alapskálák III. fejezetben lett részletesen kidolgozva), hanem azt olyan módon taposta porba, hogy megkérdezte: vajon milyen skálák alkothatók akkor, ha folyamatosan kizárunk egy-egy feltételt. Ilyen módon nyilvánvalóan jóval többféle hétfokú, de már nem diatonikus skála építhető fel. Ebből a sejthetően irdatlan mennyiségű skálahegyből Gergely kiemelt hetet és egyszerűen eljátszadozott velük.

Fel szeretném hívni a figyelmet Gergely gitárjára. Ez egy valódi Fender Custom-SRV (eredeti Stevie Ray Vaughan-pózban prezentálva), amelyet a nyomorgó és egyértelműen dilettáns svájci rokonság küldött gyakorló gitárnak (nem vicc!), hogy Gergely  nehogy idő előtt elkoptassa vadonatúj Fender Millenium Edition Stratocaster-ét. Azóta én is beszereztem egy luzerni telefonkönyvet, hátha akad benne egy Pénzes név...

 

Csaba Gergely

 

A Graegorius-skálák zeneelméleti felépítése nagyon egyszerű, mert pentatonus-módra 5 egymás mellett lévő egészhang-lépést tartalmaz:

 

fff_e_e_e_e_

 

2 fél - 5 egész

 

Végtelenítve:

 

fff_e_e_e_e_fff_e_e_e_e_

 

Csupán egy helyen van beékelődve egy kettes félhang-csoport (fff), épp ezért valószínűleg nem lesz a jövő század alaptonalitása. Gergely tehát nem csinált mást, mint megtette azt az eddig tiltott lépést, hogy a 2 félhang végre egymás mellé kerüljön.

 

Pénzes-féle Gitáriskola - Jegyezzük meg!

Pontosan emiatt maradt itt ez a hétfokú skála, hiszen ez a tiltott lépés eddig annyira jellemző volt éppúgy az alapskálákra, mint a testvér-alapskálákra.

 

A keletkezett skálaszerkezetet azonban így sokkal nehezebb lejátszani, hiszen belső felépítése miatt rendszeresen igen kényelmes tetrachord-hangcsoportok képződnek és ez már változatosabb skálaépítési lehetőségeket enged meg. Ennek ellenére mi most maradjunk a "klasszikus" trichord, azaz 1 húrra 3 hangos skálaépítkezésnél. Ebben nagy segítségünkre lesz a saját gyártmányú OSIRE-OGRE, amelyik élből le tudja kezelni az ilyen macerás skálaszerkezeteket is.

 

A skála hangjai kényelmes G hangról indulva:

 

G-Gisz-A-H-Cisz-Disz-F

 

Graegorius - teljes

Graegorius - teljes

 

1. fok

Graegorius - 1. fok

 

2. fok

Graegorius -2. fok

 

3. fok

Graegorius - 3. fok

 

4. fok

Graegorius - 4. fok

 

 5. fok

Graegorius - 5. fok

 

6. fok

Graegorius - 6. fok

 

7. fok

Graegorius - 7. fok

 

1. fok 15. fekvésben

Graegorius - 1. fok 15. fekvésben