A gitár hangolása III.
Különböző kézi hangolások
A gitár kézi hangolása teljesen kezdők számára nagyon nehéz, szerintem ne próbálkozzanak vele csak akkor, ha esetleg utónevük Wolfgang vagy Amadeus. A tréfát félretéve, javaslatom, hogy kezdetben ezzel csak akkor próbálkozzunk, ha abszolút, legalábbis nagyon jó hallással rendelkezünk.
(Egyszer a kis Mozartot elvitte édesapja fogorvoshoz. A fogorvos azt mondta neki: "Légy szíves, mondd azt, hogy á! Bácsi, az nem á, hanem Cisz!" - felelte Mozart.)
Ha fogászati fájdalmak ellenére mégis szeretnénk gitárunkat kézzel behangolni (micsoda csúsztatás!), akkor először ehhez egy alaphangot kell találnunk. Ezt számos helyen tehetjük meg:
-
lehet vásárolni hangolósípokat, (Puhl Sándor futballbíró sípja Gesz hangban szól),
-
felhívhatjuk a T-Com "normál zenei A hang" vonalát (nem vicc, azt hiszem még működik, ahol is a nyugdíjazott operaénekes néni egy kis torokköszörülés és némi Negro elszopogatása után egy egészen normális A hangot fog nekünk szolgáltatni és további percdíjakért részleteket is énekel Lehár "Víg özvegy"-éből),
-
a hang-file-t letölthetjük Gitáriskolám Letöltések és hasznos anyagok című fejezetéből,
-
vehetünk egy Rohde und Schwarz frekvenciamétert néhány 10 millió forintért, ám ezzel már mobiltelefonunk frekvenciáit is megvizsgálhatjuk,
-
vagy nyomjuk meg alább valamelyik lejátszó Play gombját, amely által egy egészen normális A hangot fogunk hallani vagy látni (440 Hz):
A normál zenei A hang a zongorán:
Ezt a hangot kell a gitár alábbi hangjához hangolnunk:
Kapható olyan hangolósíp, amely mind a 6 gitárhúr hangját képes reprodukálni, illetve általában A hangra hangolt hangvilla is.
Lényegében tehát sokféle eredetű és pozíciójú alaphang közül válogathatunk (mert hisz nem létkérdés a normál zenei A hang sem; kezdhetjük a hangolást más alaphangról is), így én a továbbiakban csupán a húrok egymáshoz viszonyított hangolását szeretném ismertetni.
Az E6 húr 5. fekvésén lévő A hangot kell az üres A5 húrhoz hangolnunk, esetleg fordítva (a 2 húr közti hangköz kvart):
Az A5 húr 5. fekvésén lévő D hangot kell az üres D4 húrhoz hangolnunk, esetleg fordítva (a 2 húr közti hangköz kvart):
A D4 húr 5. fekvésén lévő G hangot kell az üres G3 húrhoz hangolnunk, esetleg fordítva (a 2 húr közti hangköz kvart):
A G3 húr 4. fekvésén lévő H hangot kell az üres H2 húrhoz hangolnunk, esetleg fordítva (a 2 húr közti hangköz nagyterc):
A H2 húr 5. fekvésén lévő E hangot kell az üres E1 húrhoz hangolnunk, esetleg fordítva (a 2 húr közti hangköz kvart):
A Tisztelt Olvasó a kézi hangolás további lehetőségeit találja meg a következő fejezetekben:
Tapasztaltabb gitárosok szokták a gitár kézi hangolásakor használni az üveghang-módszert. Ilyenkor a húrok különböző helyein lévő felharmonikusait, másik elnevezéssel (természetes) üveghangjait hangoljuk össze. Az üveghangokat úgy tudjuk megszólaltatni, hogy pengetéskor pontosan az érintő felett lágyan megérintjük a húrt. Az OSIRE-tükörkép ezt kitűnően képes modellezni. Itt jegyzem meg, hogy léteznek mesterséges üveghangok is, ám azokat már másfajta hangképzéssel kell megszólaltatni.
A referenciahang behangolása után a következő üveghangokat kell összehangolnunk:
az E6 húr 5. érintője felett lévő üveghanggal kell az A5 húr 7. érintője felett lévő üveghangot behangolnunk, vagy fordítva:
Az A5 húr 5. érintője felett lévő üveghanggal kell az D4 húr 7. érintője felett lévő üveghangot behangolnunk, vagy fordítva:
A D4 húr 5. érintője felett lévő üveghanggal kell az G3 húr 7. érintője felett lévő üveghangot behangolnunk, vagy fordítva:
A H húr behangolása nem olyan egyszerű, mint a fenti esetekben a nagyterc hangolási különbség miatt.
1. lehetőség:
...ahol láthatjuk, hogy bal oldalon akár hangolhatunk H üres húrt is felharmonikusra. (Ez a felharmonikus láthatóan az E6 húr 7. érintője felett van és feketével jelölve.) Ugyanakkor a középső piros pont kétszeres, a jobb oldali piros pont pedig egyszeres oktáv-felharmonikus az E6 húr H felharmonikusához képest, tehát nem azonos frekvenciájúak.
2. lehetőség
Ebben a közvetett módszerben először behangoljuk az üres E1 húrt E6 felharmonikusa alapján (1), majd E1 felharmonikusára a H2 felharmonikusát (2).
Ha már az 1. lehetőséggel sikerült a H húrt behangolni, akkor a H2 húr 5. érintője felett lévő üveghanggal kell az E1 húr 7. érintője felett lévő üveghangot behangolnunk:
Próbáltuk-e már a "pszichedellikus" hangolást? Íme: