Gyakran Ismételt Kérdések XVII.
A húrokkal kapcsolatos jótanácsok
Javaslatom, hogy mindig legyen nálunk tartalék húrkészlet. Ezen okból én még a régi, használtakat is megtartom (bizonyos használtsági szint alatt).
-
"Milyen húrt vásároljak?"- kérdezte már szinte mindegyik tanítványom a legelső húrszakadás után, amely sokszor tanítványi idegszakadással is párosul. Klasszikus gitár esetén kérjünk nylon húrokat akusztikus gitárra kb. 2000 forint értékben. Úgy tűnik ennek ára már nem fog változni túl sokat. Az ennél drágább húr felesleges luxus, az ennél olcsóbb pedig bóvli, amely hamar el fog szakadni. A nylon húrból is több fajta létezik, így az egyéni ízlés kategóriája. Megjegyzem, hogy internetes, külföldi portálról történő rendelés esetén ugyanazon típusú húr jóval olcsóbban jön ki!
-
Western típusú akusztikus gitárok fémhúrral felszereltek. De ne felejtsük el, hogy a fémhúrok "eszik" a bundokat, azaz néhány év múlva gitárunkat majd bundoztatni kell. 2010-ben ez kb. 30000 forint. Ebből következően -bár nem feledve a fémhúrok szép, csilingelő hangzását-, én western típusú gitáromra is nylon húrokat tettem.
-
Egy internetes olvasó levélben arról tájékoztatott, hogy a fenti húrcserés mozzanatot egy szakértő (gondolom hangszerész) teljes lehetetlenségnek minősítette, mert szerinte a western típusú gitárok nyakbeállítása fémhúrokhoz van méretezve. Ez igaz és belátom, hogy amatőr próbálkozás, de nálam, Lyon's gitáromon működött. A nyak nem állítódott el, mert nem csörgött a húr sehol sem. Megjegyzem, ezt az eljárást csakis nyers, technikai gyakorlásra szántam, tehát nem fellépésre. De azért a szakértő részéről túlzásnak tartom, hogy ne lehetne ilyen egyszerű dolgokkal kísérletezni. A puding próbája az evés, nem pedig a szakácsvizsga papírja.
-
Gitárunkat nyugodtan hangolhatjuk fél-, vagy akár egészhanggal lejjebb, így nem fog a húrokra akkora hangolási feszültség hatni, tehát tovább bírják (hiszen csak gyakorolunk, fellépés előtt meg úgyis húrcsere...), mellette a hajlítás is könnyebbé válik. Tapasztalatom szerint ezeket a különleges hangolási módokat már szinte mindegyik modern hangológép ismeri.
-
Idővel a húrok elveszítik kezdeti szép hangzásukat. Ennek fő oka, hogy szennyeződések ragadnak rájuk ujjainkról és a fogólapról, nem számítva persze az anyag elfáradását. A megoldás: minden gyakorlás után át kell őket alaposan törölni alkoholos kendővel. Ezt én először nem hittem el, de a gyakorlat megcáfolta hibás vélekedésemet. Azóta mániákusan súrolom húrjaimat, bár hozzáteszem, hogy én ezt csak fémhúrokkal, azaz elektromos gitárjaimon teszem meg. A nylon húrok általában hamar elhasználódnak. Az akusztikus gitárhúrok alsó, vastagabb húrjai ugyanis általában nylon húrok fémszállal körbetekerve, amelyek 2 -3 hónapos gyakorlás után foszlani kezdenek.
-
A legjellemzőbb akusztikus húrszakadás a D4 húr. A teljes felhangoláskor ugyanis ez feszül a legjobban. Elektromos gitár esetében pedig az E1, mert ez a legvékonyabb. Az én legjellemzőbb "húrszakadásom", amikor a tanítvány nem készül ☺.
-
A használt fémhúrok egyéb problémát is képesek okozni. Bizonyos, általam már tapasztalt esetekben hamissá és így behangolhatatlanná teszi a gitárt. Az ok: általában a gitár első oktávjában gyakorolunk, azaz 12. fekvés alatt. Tartós játék esetén itt meg fog változni a húr vastagsága, amely az oktáv üveghang (12. fekvés feletti) eltolódásában fog megmutatkozni.
-
A gyors húrcseréhez ajánlom a kurbli használatát. Ilyen néven kérjük a hangszerboltban is. Létezik elektromos változata is.
-
Egyik tanítványom elektromos gitárjára gyakorlás céljából brutális, 13-as húrokat tett. Nem értek vele egyet, szerintem az akusztikus gitárral kell keménykedni.
-
A következő problémába előbb-utóbb minden olyan tanítványom beleütközött, aki Floyd-Rose-rendszerű tremolo-karral ellátott elektromos gitárt vásárolt magának. Ha húrcserénél nem ugyanakkora húrt tett fel, mint amely addig rajta volt, akkor az új húrok másképpen feszítették meg a kart és ettől az egész kar teljesen elállítódott. Ezt csak úgy tudnánk megelőzni, ha a vásárláskor a kereskedő megmondaná, hogy milyen húrok vannak a gitáron. Ezt az információt nemigen osztják meg a vásárlókkal, igaz, ők sem nagyon kérdeznek rá. Egyszer valaki megpróbálhatná és írja meg nekem. Becslésem szerint általában a legtöbb új szériagitár 9-es vagy 10-es húrral van felszerelve. (Sajnos már ez a 2 érték sem mindegy áthúrozáskor.)
-
Egyik tanítványom említette, hogy a fémhúrok tisztítás céljából kifőzhetőek. Magyar találmány! Az eljárás valószínűleg még a kommunista időkből származik, ahol is csak egyféle húrkészletet, a Kozmosz Ipari Szövetkezet brutálisan vastag húrkészletét lehetett kapni (nem vicc, idősebbek talán még emlékeznek kék tasakjára), és egy D'Addario-garnitúra még csodaszámba ment. A kifőzéssel való pepecselést nem javaslom, mert:
ehhez fel kell áldozni a húsleveses fazekat (hiszen ki volna hajlandó azután enni belőle?),
a kifőzés nem biztosítja az anyag belső megújulását, csupán annak felületi tisztulását,
személy szerint nem tudom elképzelni, hogy ez az eljárás 2010-ben bárkinek is megérné.
-
Aki olyan szegény, mint a templomi orgonista egere és mégis szüksége van egy vadonatúj húrkészletre, annak a Pénzes-féle Gitáriskola egyszeri húrvásárlási segélyt biztosít.