Gyakran Ismételt Kérdések XLVIId.

Túlanalízis

 

A túlanalízis kényes kérdés, mert analízisre szükség van, azonban tudnunk kell meghúzni annak határait. Erre kiváló példa a szólótechnika finommechanikája. Ezt vállak, alkarok, ujjak, ízületek összehangolt munkájával fejlesztjük. Érdemes ekkor eltöprengenünk az optimális mozdulatsorozatokon, bár vegyük észre, hogy ennek során szükségtelen anatómiával foglalkoznunk.

 

Pénzes-féle Gitáriskola - Jóga anatómia

 

A fenti példában valójában felesleges anatómiai könyvet vásárolnunk, mert az 1 lépéssel sem visz közelebb a jóga eredeti céljaihoz. Akit érdekel, tegye, de nem ez a cél...

 

Lehet tehát az analízis és végkövetkeztetése jó vagy rossz, ettől függetlenül mindenképpen hasznos. Ha viszont az analízis során anatómiai könyvhöz nyúlunk, akkor az célt tévesztett és a túlanalízis csapdájába kerültünk.

 

Pénzes-féle Gitáriskola - Fontos!

Ugyanis soha egyetlen anatómiai könyv sem lesz képes felfedni a szólótechnika finommechanikai rejtelmeit, bár mindent el fog mondani arról, hogy az ehhez szükséges testrészek miképpen működnek.


Ez csak egy kiragadott példa volt a rengeteg közül, ám a túlanalízis megállításához elsősorban a fenti felismerés szükséges. Másodsorban pedig tudnunk kell megálljt parancsolni az Egonak, amely túlzásba vitt tudományoskodással próbál valójában nem tudományos jellegű problémákat megoldani. Leszerelése viszonylag könnyű:

 

Pénzes-féle Gitáriskola - Fontos!

bízzunk önmagukban, miszerint elménk képes lesz a technika kivitelezésére és túlanalízis helyett inkább skálázzunk egy jót.