A gitár története II.
Ókor
A mai gitár legjellegzetesebb sajátosságait mutató pengetős hangszer, igaz nagyon kezdetleges formában, de már az ókorban is fellelhető. A legrégebbi bizonyítható leletek kb. 6000 évre mutatnak vissza, de tudjuk, hogy a hettita birodalomban, a régi Mezopotámiában illetve Egyiptomban is felbukkan egy olyan hangszer, amit nyárslantnak neveznek.
Nem szabad azonban megfeledkezni az Afrikai kontinensről sem.
Nagyjából erre az időre tehető a kb. 3500 éves Har-Moses...
...és a perzsák 3 húros hangszere a setár.
Megfigyelhető ezeken a hangszereken a dobozszerű rezonátortest és az ezen keresztüldöfött vagy hozzá erősített rúd, amely egyben a nyak és a húrrögzítést is megoldotta.
Indiában úgy 2500 évvel ezelőtt már megjelent a szitár, és valószínű, hogy eredet és fejlődéstörténet szempontjából közösek a gyökerek a perzsa setárral.
Egy nagyobb ugrás következik korban és területben, mert fontos mozzanat a gitár fejlődésében az ie. V.-VI. században Görögországban megjelenő lírák családjának tagja a kithara.
Fából készült, nagyobb méretű, erős hangú, elsősorban a hivatásos muzsikusok által használt hangszer. 7-11 egyenlő hosszúságú bélhúrja egy dobozszerű hangszertesttől indul és a testhez csatlakozó két szarvszerű nyúlvány közötti keresztrúdhoz fut.