Akkordelmélet

 

Bevezetés

Hármashangzat

Négyeshangzat

Ötöshangzat

Hatoshangzat

Heteshangzat

Pénzes-féle akkordhangzási elv

Akkordlista

 

Bevezetés

 

Amikor a mai modern akkordelméletről értekezünk, az voltaképpen alapjaiban már kidolgozásra került az Összhangzattan című fejezetcsomagban, éppen ezért az alábbi fejezetek előzetes olvasása mindenképpen ajánlott:

Az akkordok megjelenése az európai kultúrkörben a tonalitás, mint zenei rendezőelv talán legfontosabb eredménye, amelynek alapja a polifóniára (többhangúságra) épülő zenei gondolkodás (Monódia kontra polifónia című fejezet).

 

Ebben a fejezetben nem vállalkozunk az akkordelmélet újramagyarázására, helyette csakis annak „modern” elnevezésrendjének rövid ismertetésére. A „modern” elnevezés enyhén szólva ironikus, mert valójában a tiszta logikához képest tömör zagyvaság. Újfajta akkordelnevezésekre én is tettem javaslatokat a következő fejezetekben:

Ezen vizsgálódások csupán annyiban lényegesek, hogy igenis az egészet logikus alapokon újra lehetne építeni, persze ehhez a meglévőt, vele számos más, zeneelméleti maradványokat a kukába ki kéne hajítani.


Pénzes-féle Gitáriskola - Fontos!

Tehát szeretném hangsúlyozni, hogy az alábbi ismertetés -annak összes logikátlanságával, következetlenségével-, a már meglévő, "spontán" kialakult akkord-elnevezésrend leírása!

 

Ehhez rögtön tegyük hozzá, hogy az akkord-elnevezésrendnek nincs világszintű szabványa, tehát a különböző zenei kultúrkörökön belül jelentős különbségek lehetnek!

Véleményem szerint az akkordok fokozatosan, hangzás alapján alakultak ki, (ugyanis kialakulhattak volna előzetes matematikai számítások alapján is). Tehát előbb keletkezett, majd állandósult az akkord, még pedig hangzása alapján és csak utána került elnevezésre. Szerintem ez a fő oka a viszonylag kaotikus elnevezésrendnek.

A ma használatos akkordnevek betű-, és számkombinációkból állnak, például:


C11
 

A nagybetűk zenei hangokat jelölnek és mivel 12 temperált félhangunk van, elméletileg 12 db hangnevünk lehetne. De nem így van! Az enharmonikus mekegések miatt 1 hangnak többféle elnevezése is lehetséges (ennek bonyolult szabályait itt most nem ismertetem), ezt sajnos bele kell kalkulálnunk az alábbi listába:
 

Pénzes-féle Gitáriskola - A 12 db temperált hang

C – Cisz/Desz – D – Disz/Esz – E – Eisz/F – Fisz/Gesz – G – Gisz/Asz – A – Aisz/B – H/Cesz
 

4 + 1-féle akkordtípusunk lehet:

Hármashangzat


Alapértelmezésben az akkordok hármashangzatok, azaz 3 különböző hangból álló egységek. Például C-E-G hangok egy C-dúr hármashangzatot alkotnak. Ne keverjük a C-dúr skálával! Míg a C-dúr hármashangzat így néz ki...

 

Pénzes-féle Gitáriskola - C-dúr hármashangzat

C-E-G

 

...a C-dúr skála így:

 

Pénzes-féle Gitáriskola - C-dúr skála

C-D-E-F-G-A-H-C

 

Közöttük van rokoni kapcsolat, amit most nem részletezek.

 

1 hang az akkordban többször is előfordulhat, ám ez még nem változtatja meg az akkord jellegét, például a gitáron lejátszott C-dúr akkord a következő hangokból áll...

 

Pénzes-féle Gitáriskola - C-dúr hármashangzat

...amelyben például az E hang háromszor is előfordul.

 

Négyeshangzat


A négyeshangzatok azt jelentik, hogy az alap-hármashangzatokhoz további +1 hang lett hozzáadva, ekkor 4 különböző hangunk van és itt már számok is megjelennek, például:

 

C7 = C-E-G-B

 

A számok az akkordokat, illetve a skálákat felépítő hangközökhöz vannak hozzárendelve, a hangközök azonban a dúr skálából indulnak ki, így a számozás matematikai mértékkel nézve nem lesz következetes. Nézzük meg ezt a hangközfüggő listát C hangról kiindulva:

1 – C-C - prím
2 – C-D - szekund
3 – C-E - terc
4 – C-F - kvart
5 – C-G - kvint
6 – C-A - szext
7 – C-H - szeptim
8 – C-C’ - oktáv
9 – C-D’ - nóna
10 – C-E’ - decima
11 – C-F’ - undecima
12 – C-G’ - duodecima
13 – C-A’ - tredecima

A hangközökről részletesen írok itt:

Láthatóan így csakis a dúr skálát alkotó hangokat határoztuk meg számokkal, például C-dúr skála esetében a zongora fehér billentyűket...

 

Pénzes-féle Gitáriskola - A zongora klaviatúrája

...C-D-E-F-G-A-H-C...

 

...ám sok akkord tartalmaz további, alterált hangot is (C-dúr esetén fekete billentyűt). Ezt a klasszikus és jazz-elnevezéstan a # és b jelzésekkel jelöli, például:

 

C7b5 = C-E-Gesz-B


Mivel a hangokat nemcsak egyszeresen (# és b), hanem kétszeresen is lehet módosítani (## vagy x és bb), innen a hangok elnevezése és számozása a teljes összekutyulásba ment át. Vannak ugyanis:

Aki akarja, itt tanulmányozhatja a "alapelvekből" kialakult gyakorlatot, az akkordnevek ezek alapján kerültek elnevezésre:

 

Pénzes-féle Gitáriskola - Hangköz-táblázatok

Pénzes-féle Gitáriskola - Hangköz-táblázatok

 

Ötöshangzat


Az ötöshangzatok azt jelentik, hogy az alap-hármashangzatokhoz további +2 hang lett hozzáadva, például:

 

 C9 = C-E-G-B-D

 

Hatoshangzat


A hatoshangzatok azt jelentik, hogy az alap-hármashangzatokhoz további +3 hang lett hozzáadva, például:

 

 C11 = C-E-G-B-D-F

 

Heteshangzat


A heteshangzatok azt jelentik, hogy az alap-hármashangzatokhoz további +4 hang lett hozzáadva, például:

 

 C13 = C-E-G-B-D-F-A

 

Pénzes-féle akkordhangzási elv

 

Ezen elv kizárólag az én meghatározásom, máshol nem olvasható.

 

Véleményem szerint az alapként felhasznált hármashangzatok a "legtisztább", legkonszonánsabb hangzásúak és mint ilyenek, a tonalitás legtisztább hordozói.

 

A hozzáadott hangok módszerével valójában elkezdjük az akkord hangzását árnyalni, mintegy "fűszerezni". Nyilvánvalóan ennek lennie kell bizonyos, csakis zeneileg meghatározható határának, hiszen minél több hanggal "szennyezzük" a hármashangzatot...

...annál inkább távolodunk el a tiszta hangzástól.

 

Pénzes-féle Gitáriskola - Fontos!

Véleményem szerint a határ ebben az ötöshangzat, mert ott még a tiszta hangok aránya (3 db) dominál a hozzátett hangok felett (2 db). A hatoshangzat esetében már nem (3-3 db).

 

Az, hogy kinek mi tetszik: Mozart csilingelő, tonális zenéje vagy napjaink atonalitásához közelítő jazz-kompozíciói -amely most már értjük, hogy mit csinál: "túlfűszerezett" akkordokat használ "túlfűszerezett" skálákkal-, az zenei ízlés kérdése és nem érdemes vitatkozunk felette.