A szerzői jogi állásfoglalások a Szerzői jogok című fejezetben tanulmányozhatók.
You can read copyright statements in the chapter Copyright.
Már e habkönnyűnek tűnő dal lejátszása mögött is kőkemény skálahegyek és skálavariációk rejlenek. A dal E-dúr tonalitásban indul és később még 3 esetben lesz félhangos transzponálás felfelé, tehát:
E-dúr → F-dúr → Fisz-dúr → G-dúr
A kotta csak a kezdeti, E-dúros részt mutatja, mert a transzponálásokkor a technikai skálák már nem változik meg.
A dal lekottázott szólóvonala, amit voltaképpen Yakko énekel, gitártechnikailag többféleképpen is megoldható; én szakmai előrelátásból már kezdettől fogva ügyeltem arra, hogy a végső technikai megoldás (félhangosan) transzponálható legyen felfelé.
Én végül a dal első felét a Fisz-dór és Gisz-fríg skála felső részeinek találkozásánál oldottam meg:
A dal második része igen problémás, mert nemcsak skálafutamot használ fel, hanem hármas-, és négyeshangzat-felbontást is. Ez egyértelmű arpeggio-szerkezeteket jelent, amelyeket többféleképpen is lehetséges megoldani. E-dúr hármashangzat esetén (E-Gisz-H) az általam választott...
...H7 esetén pedig (H-Disz-Fisz-A):
Vegyük észre, hogy mindeddig csupán skálákkal és akkordfelbontásokkal foglalkoztunk, a skálavariációkhoz még hozzá sem nyúltunk!
Nos akkor: a dal általános ritmikai képlete a triolára épül...
...az OSIRE ezt a 000 számokkal reprezentálja. A 2 akkordban azonban megjelenik egy módosult triola-szerkezet, ez az én rendszeremben eltolásos tripla 1 néven fut, számokkal leírva: 011, amely skálafordulás után 100 lesz. Valójában az utóbbi képletet használja fel a Yakko-dal második, hangzatfelbontásos része, ráadásul egyre gyorsabban.
Természetesen nem állítom, hogy a fenti, zeneelméleti és technikai analízis teljes és azonnali megoldást ad a dal lejátszásához, mert nyilvánvalóan nem fogja kiváltani a rendszeres, akár több éves szólótechnikai alapozást, ebben bizonyosak lehetünk. Viszont magasabb szintű és rendszerezett tudással az ilyen és ehhez hasonló problémák nagy rutinnal, roppant gyorsan, sőt sokszor nagyon elegánsan oldhatók meg.
Skálarendszer
Tonális és technikai skálák
E-dúr - teljes
E-dúr
Fisz-dór
Gisz-fríg
A-líd
H-mixolíd
Cisz-moll
Disz-lokriszi
A .mus kiterjesztésű kotta (itt .zip-be csomagolva) a Finale Notepad 2003a ingyenes kottaszerkesztő program file-formátuma. A program ingyenesen letölthető a Letöltések, hasznos anyagok című fejezetből.