Moldau (Moldva) - Smetana
Részlet
A szerzői jogi állásfoglalások a Szerzői jogok című fejezetben tanulmányozhatók.
You can read copyright statements in the chapter Copyright.
Bedrich Smetana mester (1824-1884) leghíresebb szimfonikus költeménye a 6 részből álló Hazám, amelynek 2. része a jól ismert Moldva (1874). Főtémája nem Smetana saját szerzeménye, hanem egy cseh népdal nagyzenekari feldolgozása, mintegy a zeneszerző hazaszeretetének gyönyörű zenei megnyilvánulása.
Az általam feldolgozott dallam a Moldvában éppen ezen népdal után következik és a falusi élet boldog, vigalmakkal tarkított életét jeleníti meg a maga zseniális formájában. Azért választottam ezt a részletet, mert szólótechnikailag viszonylag könnyű (bár már középszintű) és a dallam egy rendkívül egyszerű, 2 hangból álló zenei képletre épül, amelyet skálavariáció formájában, eltolásos dupla néven én is folyamatosan tanítok, sőt számokkal is megfogalmazhatjuk:
01
A dallam tulajdonképpen ezt a képletet variálja:
01↔10
Pontosan ez jellemző a zenei zsenialitásra: egyszerű képletből évszázados zenét komponálni. Pontosan erre képes évszázadonként csak 1-2 ember, míg a többinek csupán nagy a szája...
A dallam tonalitása G-dúr és nagyobbrészt igen kényelmes lejátszható 1 alapskálában, a 3. fekvésből induló G-dúr alapskálában:
Ebből csupán egyszer kell kinyúlnunk az E1 húron, hogy elérjük a dallam legmagasabb hangját, D hangot, amely egyébként már A-dórnak (is) része:
Az alkalmazott ujjrendek már haladó szinthez tartoznak és sok haladó szintű, Pénzes-féle ujjrendi értelmezést tartalmaz, amire most nem térek ki. Mindenesetre a zenei részlet többféle ujjrenddel is megoldható.
A dallamban található egy zenei díszítő elem is, neve parányzó:
Ritmikai értéke:
Legyünk hűségesek Smetana szellemiségéhez és így játsszuk be a dallamban!
G-dúr teljes
G-dúr
A-dór
A .mus kiterjesztésű kotta (itt .zip-be csomagolva) a Finale Notepad 2003a ingyenes kottaszerkesztő program file-formátuma. A program ingyenesen letölthető a Letöltések, hasznos anyagok című fejezetből.