Sleepwalker - The Shadows

 

Bevezetés

Skálarendszer

Tonális és technikai skálák

Videó

 

A szerzői jogi állásfoglalások a Szerzői jogok című fejezetben tanulmányozhatók.

 

You can read copyright statements in the chapter Copyright.

 

Bevezetés

 

A The Shadows...

 

Pénzes-féle Gitáriskola - The Shadows

 

...az 50-, és 60-as évek talán legnagyobb gitárcentrikus formációja volt. Ez a rock and roll aranykorában még nem jelentett torzított gitárhangzást és egyéb extrém színpadi kellékeket (például a fiúk sokszor még hagyományosnak mondható öltönyökben léptek fel). Gitárhangzásuk ezért mindig tiszta és mérsékelt maradt, valamint folyamatosan törekedtek jól megjegyezhető, „fülbemászó” dallamok megalkotására. A rádió akkoriban rengeteget játszotta szerzeményeiket, amelynek hatására itthon is gombamód szaporodtak el a Shadows-t utánzó, énekhang nélküli, csakis gitárokra alapuló zenekarok. A The Shadows fő komponistája, egyúttal frontembere Hank Marvin volt (a fenti képen középen), aki nyugodt és pontos gitárjátékával, no meg tűzpiros Fenderével önálló stílust teremtett.

Az alábbi C-dúr tonalitású dal bár könnyűnek tűnik, valójában egyáltalán nem az. A dal agyoncsapva viszonylag hamar lejátszható, de zeneesztétikailag is szép előadásához már több éves szakmai rutin szükséges.

 

A dal további érdekessége, ami még a 60-as években teljesen újszerű volt, a tremolo-kar igen határozott és bonyolult használata. Köztudott, hogy az eredeti Fender-tremolo kar hangmagasságban felfelé nem húzható (ez majd később a 80-as években megjelent Floyd Rose-tremolo karok sajátossága lesz /lásd A vibrato-kar című fejezetet/). Ebben a dalban Hank Marvin azonban kihozta a szerkezetből a maximumot. Domonkos Ernő kezében lévő méregdrága Fender viszont már Floyd Rose-rendszerű tremolo-karral ellátott. Ez egyes hangszerészek szemében egyenlő a blaszfémiával, mivel érvelésük szerint így elveszik az authentikus Fender-hangzás. A Fender cég mindenesetre ilyen véleményekkel nem törődve, egyúttal a modern idők szavára hallgatva hangszerébe mégis belegyömöszölte a Floyd Rose-kart és nem egyedüli lehetőségként, de árul ilyen gitárszériákat is.

Az alábbi dal enyhén szólva nem stúdiófelvétel, mert online, egy capture-programmal készült. Sajnos a köztünk lévő távolság miatt máshogy ezt nem tudtuk megoldani. Sokat gondolkodtam azon, hogy publikáljak-e ilyen minőségű felvételeket. Végül úgy döntöttem, hogy igen, mert a minőség mellett jóval fontosabb Ernő személyes, nagyjából 3-4 éves zenei fejlődésének bemutatása. Aki akarja, úgyis ki fogja hallani belőle lényeget, aki pedig ezt nem, vagy nem hajlandó meghallani, annak zeneileg úgyis mindegy, margaritas anta porcas.

 

Skálarendszer

 

Pénzes-féle Gitáriskola - Egyesített alapskála-táblázat

 

Tonális és technikai skálák

 

A dal lejátszása során Ernő felhasználja szinte az összes, C-dúrhoz tartozó alapskálát, ezért mind a 7+2 db-ot megmutatom:

 

C-dúr - teljes

Pénzes-féle gitár tükörkép - C-dúr - teljes

 

E-fríg

Pénzes-féle gitár tükörkép - E-fríg

 

F-líd

Pénzes-féle gitár tükörkép - F-líd

 

G-mixolíd

Pénzes-féle gitár tükörkép - G-mixolíd

 

A-moll

Pénzes-féle gitár tükörkép - A-moll

 

H-lokriszi

Pénzes-féle gitár tükörkép - H-lokriszi

 

C-dúr

Pénzes-féle gitár tükörkép - C-dúr

 

D-dór

Pénzes-féle gitár tükörkép - D-dór

 

E-fríg 12. fekvésben

Pénzes-féle gitár tükörkép - E-fríg 12. fekvésben

 

Videó