Tanzila - Hevia
Főtéma
A szerzői jogi állásfoglalások a Szerzői jogok című fejezetben tanulmányozhatók.
You can read copyright statements in the chapter Copyright.
A dal több szempontból is felettébb érdekes. Hevia egy spanyol származású dudás (!), akinek híres szerzeményében rövid időre tetten érhető a flamenco-hatás (voltaképpen a hosszú arab uralom eredménye), az A-domináns (keleties) fríg tonalitás formájában, amelyet most gitárcentrikusan, az alaphangról és trichord-szerkezetben mutatok meg:
Másfelől a dal nagyobbik része vitathatatlanul A- mixolíd hangnemben van!
Roppant eredeti zenei ötlet és még jobb hangszeres kidolgozás!
Talán ez az első dal a honlapon, amely nem a "klasszikus" dúr-moll vagy pentaton tonalitás, hanem attól különböző. Joggal vetődik fel a kérdés, hogy a mixolíd hangnemet milyen módon tudjuk megmutatni a kottában? A Pénzes-féle módszertanon nevelkedettek azonnal tudják a lehetséges megoldást: az A-mixolíd skála (és egyben lehetséges tonalitás) a D-dúr / H-moll alapskála-csoporthoz tartozik, amit vagy már fejből tudnak, vagy az Alapskálák III. című fejezetben publikált egyesített alapskála-táblázatból keresik ki (2# előjegyzés):
A kotta fogyatékosságai miatt nincs más lehetőségünk, mint elejére kitenni a 2# előjegyzést, amivel persze hangnemügyileg már nem fogunk mellélőni. Ez az eljárás egyébként általános idegen hangnemek kottás lejegyzésekor. Most pedig nézzük meg a főtéma kottáját:
Benne igen határozottan sokféle matematikai skálavariációt ismerhetünk fel:
-
0000,
-
0121 (és a gyakorláshoz inverze 2102),
-
0101 (és a gyakorláshoz inverze 1010),
-
3210 (és a gyakorláshoz inverze 0123),
-
stb.
Ami a technikai skálaszerkezeteket illeti: az A-mixolíd teljes skála alapján...
...a dal szintén sokféleképpen oldható meg. Én személy szerint a videón a főtémában az A-mixolíd skála...
...és a G-líd skála...
...alsó részeit (E6-A5) használom fel technikailag. Kihasználom azt is, hogy van üres A húrunk, tehát a főtéma jellegzetes, 4 db A hangos csoportjait (0000) üres húr bevonásával oldom meg. Ugyanakkor a főtémának van egy lezárása (kotta utolsó ütem), ami -mivel tartalmaz E hangot, ami a gitáron szintén éppen üres E1 húr-, a skálacsoportból következő egyhúros E-dór skálában kiválóan lejátszható. Valóban ezt teszem, a tiszta E-dór skálaszerkezetet azonban a dalban jelentkező egyetlen alterált (idegen, az eredeti skálához nem tartozó) hang, a Gisz eltorzítja az alábbi módon:
Végezetül bevallom őszintén, hogy a dal feldolgozásakor kicsit csaltam, ugyanis az eredeti dal hangneme B-mixolíd. Én tehát egy félhanggal letranszponáltam, mert szükségem volt az üres húros E és A hangokra. Nélkülük veszett nehéz lett volna a dalt feljátszani, hiszen a visszatérő, folyamatosan tartandó hang éppen a B.
A .mus kiterjesztésű kotta (itt .zip-be csomagolva) a Finale Notepad 2003a ingyenes kottaszerkesztő program file-formátuma. A program ingyenesen letölthető a Letöltések, hasznos anyagok című fejezetből.