A bundnélküli gitár Ig.
Bevezetés a bundnélküli gitár teljes skálarendszerébe
A tapasztalt gitáros 1-2 év Pénzes-féle módszertan után már nem fog ledöbbenni a bundnélküli gitár varázslatában, hiszen tudja, hogy a skálarendszer lényegében ugyanaz, csupán a lefogandó hangok kerültek a konkrét bundok közeiből pontosan a virtuális bundokra. Éppen emiatt kerül közelebb rokonsági fokban az összes klasszikus bundnélküli hangszerhez (hegedű, brácsa, cselló, nagybőgő).
A bundnélküliség bizony nem tréfadolog technikai értelemben. Több év gyakorlás szükséges ahhoz, hogy lassan, biztosan, de legalább nem hamisan szólaljon meg a bundnélküli hangszer. A gitár vonatkozásában pedig felmerül egy további tisztázandó probléma: ragaszkodjunk-e a standard hangoláshoz?
Honlapomon több helyen hangsúlyoztam már, hogy az eredményes szólóhangszer-tanuláshoz (szerintem) elengedhetetlen többek között a skálák technikai homogenitása is. Ez azt jelenti, hogy ha a hangszer alaphangolása mindvégig következetes, azaz minden húr egymáshoz képest csakis kvart vagy kvint, stb. hangolású, akkor ez olyan homogén skálaszerkezeteket fog eredményezni, amelyet optimálisan tudunk alkalmazni a szólótechnika során. Azt is észrevettük, hogy a gitár standard alaphangolása bizony nem támogatja ezt az elvet. Erről részletesen írok a Gondolatok a gitár hangolásáról című fejezetben.
Ebből következően a bundnélküli gitár teljes skálarendszerének felvázolásakor célszerű a kvart hangolást követni, nem pedig a standard hangolást. Ezt láthatjuk az alábbiakban és a kapcsolódó fejezetekben.