A bundnélküli gitár Ie.
A temperáltsági táblázat II.
Az alábbi táblázat elkészítésével már régóta küszködtem. A végső megoldást -amint azt a Pénzes-féle Gitáriskola berkein belül megszokhattuk-, Tóth Tamás barátom...
...az OSIRE programozási atyja adta meg nekem Javascript-implementáció formájában, akinek egyébiránt nem tudok olyan programozási nyelvet mondani, amiben ne lubickolna önfeledten másfél hét ismerkedés után.
Az alábbi táblázat tehát idegen hangrendszereket fog modellezni.
Még egyszer: itt már nincsenek hangelnevezések (csak az, amit mi kitalálunk a klasszikus C-D-E-F-G-A-H mintájára), csakis különböző frekvenciasorozatok. A táblázat hatékony használatához néhány fogalmat pontosítanunk kell:
-
Bundszám - ez kizárólag azt jelenti, hogy a gitár mennyi virtuális vagy valós érintővel (bunddal) rendelkezik. A bundszám azonban NEM adja meg a temperáltság fokát (ez Tamás egyik újító ötlete), csakis akkor, ha a Bundszám és a Temperáltság azonosak, mondjuk mindkét helyen 12. Így keletkezhet olyan jelenség, hogy ha például a Bundszám 12 és a Temperáltság 2, akkor a 2. érintőnél-bundnál már oktávviszonyt vehetünk észre (rezgésszámban és milliméterben egyaránt). Ez fizikai képtelenség, még pontosabban színtiszta matematika, mert nincs ilyen szuperprodukcióra képes húr, mindezt leszámítva persze ez a lehetőség remek elmejáték.
-
Temperáltság - ez azt jelenti, hogy az oktávot hány egyenlő (kiegyenlített-temperált) részre osztjuk fel. Az európai temperált hangrendszerben ez a szám 12, de könnyen beállíthatunk például negyedhangos rendszert is a 24 beírásával. Ekkor tehát az oktáv közti frekvenciatartomány 24 egyenlő részre kerül felosztásra.
-
Menzúra - másnéven menzúrahossz vagy húrhossz, húros hangszerek esetében a nyeregtől a húrlábig mért húrhossz. Gyakorlatilag a húrnak azon rezgő része, amely a hangképzésért felelős. A menzúrahossz mértékegysége a milliméter. Ide sorolható még, azaz szintén milliméteres hosszmértékek a Temperált hangpozíció és a Temperált fekvéshossz.
-
Frekvencia - a rezgő húr rezgésszáma. Mértékegysége Hz. Itt az üresen rezgő húr frekvenciáját állíthatjuk be.
A táblázatot a számbeírások után úgy tudjuk frissíteni, ha az egérrel egy, a táblázaton belüli helyre kattintunk.
Ez a táblázat bár szintén unikum a zeneoktatás palettáján, de önmagában nem sokat ér, ezért a későbbiekben videókat is fogok készíteni az idegen hangrendszerek vizsgálatáról, ehhez pedig kiváló segédeszköz lesz bundnélküli gitárom. Természetesen a táblázat adatai-eredményei bármelyik (komolyabb) húros hangszeren tanulmányozhatók.