A bundnélküli gitár Id.

A temperáltsági táblázat I.

 

A fejezet megértéséhez kérem a Tisztelt Olvasót -ha eddig nem tette-, tüzetesen olvassa át a következő fejezetcsomagokat:

A kiindulópont tehát az európai temperált hangrendszer, amely az oktáv közötti frekvenciatartományt matematikailag 12 egyenlő részre osztotta fel. A felosztás képletét...

 

Pénzes-féle Gitáriskola - A 12-es temperált felosztás képlete

 

...egy apró ötlettől vezéreltetve nem nehéz olyan módon átalakítanunk, hogy abból gyakorlatilag bármilyen számú temperálás (a gitáron bundbeosztás) létre tudjon jönni. Konkrétan: olyan táblázatot kell készítenünk, amelyben a 12 értéke (gyökkitevő) egy másik tetszőleges számra legyen változtatható. Ez egy gyökeresen új megközelítés, mert már semmi köze az eddig használt 12 hangos rendszerhez. Ebből következően a klasszikus zeneelmélet összes eddigi ügyes és ügyetlen ráfogásait elvethetjük (például a hangelnevezések), mert az új rendszerekben gyakorlatilag már csak konkrét zenei frekvencia-sorozatok lesznek. Pontosan ez a célunk, nevezetesen az, hogy az új hangrendszerek vajon miképpen fognak hangzani? A temperáltsági táblázat ehhez mindent ki fog számolni, a legfontosabbat, az érintők helyeit is milliméterben, de hogyan fogjuk azokat konkrétan lefogni?

 

Nos, már ez a kérdés is megválaszolásra került néhány évszázaddal ezelőtt. A valaha oly népszerű, félig a gitárra, félig a csellóra emlékeztető hangszer, a viola di gamba...

 

Pénzes-féle Gitáriskola - Viola di gamba

 

...állítható bundokkal-érintőkkel rendelkezett: a hangszer játékosai a bundokat annak idején sodrott béllel, mostanában damillal helyettesítik. A magam részéről valamilyen masszívabb fémdróttal fogok kísérletezni.

 

Senki ne várjon az alábbi vizsgálódásoktól komoly zenei élményt, ezt csakis Mozartnál tehetjük meg. Új hangrendszerek tesztelése azonban egy modern hangszeren mindenképpen úttörő vállalkozás.