Az alapskálák

Testvér-alapskálák VIII.

 

Testvér-alapskálák külön skálafokokban

 

Az eddigi, igen alapos bizonyítási eljárásoknak köszönhetően tehát van 7 testvér-alapskálánk. Ezek szerkezete hasonló a már meglévőkhöz, csak belső szerkezetük kissé más, bár éppolyan egymásból következő, mint mondjuk a dúr és a moll vagy a többi alapskála. Én a testvér-skálákat menyasszonyomról és érdemesült tanítványaimról nevezem el. Ez egyébként legalább oly önkényes és valójában semmitmondó, mint maguk az alapskálák nevei, amelyek többsége köztudottan ógörög törzsnevek (ión, dór, fríg, líd, stb.). Nem számítva menyasszonyomat, az alább megnevezett (volt) tanítványok és ismerősök nagyon sokat tettek a "felfedezés" ügyéért, vagy valamilyen más módon sokat köszönhetek nekik:

Először nézzük meg a testvér-alapskálákat az OSIRE szerint teljes skálaszerkezetben F hangról indítva...

 

Pénzes-féle gitár tükörkép - Testvér-alapskála - teljes

 

Láthatjuk, hogy szerkezeti felépítésében hasonlít a már ismertekhez, ám mégsem azonos egyikkel sem. Első, szakmai pillantásra eléggé "egészhang-skálahangzásúnak" tűnik. Valószínűleg ezért, tehát a 4 egymás mellett lévő egészhangos lépésért nem lesznek igazán népszerűek az új alapskálák. Erre már előtte is következtethettünk a 2-2-2 számsorból, hiszen a számsor ezt a lépéskombinációt fedi le. Megjegyzem: a líd skála is kipusztult, mert 3 egészhangos lépéssel (2-2) kezdődött és ezt az európai fül nem szereti. Az alapskáláknál megszerzett szakmai rutin segítségével könnyen tudunk további következtetéseket is levonni. Az egyhúros szemléletmód után én már nagyjából látom a többit is, hiszen a régi alapskálák is szorosan következnek egymásból. Sőt, például F alaphangra fel is állíthatjuk a már jól ismert szabályunkat:

Beszámozott skálafokokat nem érdemes meghatároznunk, mert nem tudhatjuk, hogy melyik skála lesz a "legtonálisabb" közülük (valószínűleg a Gasztonyi, mert ugyanígy indul a dúr-skála), ám valahonnan mégis el kell indulnunk. Legyen akkor ez F hangról és Lukácsi-skálával indulva...

 

1. fok - Lukácsi

 

Tehát menyasszonyom hangjai:

 

F-Fisz-Gisz-B-C-D-Disz

 

...majd utána nézzük meg az F-Lukácsit 1. és 13. fekvésben:

 

Pénzes-féle gitár tükörkép - F-Lukácsi - 1. fok

Pénzes-féle gitár tükörkép - F-Lukácsi - 1. fok 13. fekvésben

 

Nagyon furcsa, de izgalmas hangzása van! Tiszta Lukácsi!

 

2. fok - Szabó

 

Szabó Laci már eddig is nagyon sokat tett a Pénzes-féle Gitáriskola matematikai megközelítéseiért. Szent kötelességem ezt egyfajta, szerény halhatatlansággal jutalmazni, amolyan Horatius-módra, aki szintén tudta, hogy költeményei bizony ércnél is maradandóbbak lesznek .

 

Pénzes-féle Gitáriskola - Szabó László

 

Fisz-Szabó terces (trichord) skálaépítkezésben...

 Pénzes-féle gitár tükörkép - Fisz-Szabó

 

3. fok - Cséffai

 

Cséffai Norbert egyike azon gondolkodó gitárosoknak, akik intuitív módon jöttek rá valami új, a gitárral kapcsolatos dologra. Produkció volt ez a javából, mert garantáltan nem volt meg az ehhez szükséges szakmai tapasztalata.

 

Pénzes-féle Gitáriskola - Cséffai Norbert

 

Gisz-Cséffai terces (trichord) skálaépítkezésben...

 

Pénzes-féle gitár tükörkép - Gisz-Cséffai

 

4. fok - Gasztonyi

 

Gasztonyi Ádám nagy lelkesedéssel és természetesen önként csatlakozott azon fejlesztők csapatába, akik az éjt is nappallá téve kutattak a bozonok, a kvarkok és új alapskálák iránt. Sokáig egyhelyben toporzékoltunk, aztán valakinek eszébe jutott, hogy az új alapskálákat talán mégsem a részecskegyorsítóban kéne keresni...

 

Pénzes-féle Gitáriskola - Gasztonyi Ádám

 

B-Gasztonyi terces (trichord) skálaépítkezésben...

 

Pénzes-féle gitár tükörkép - B-Gasztonyi

 

5. fok - Vedres

 

Vedres tanár úr rengeteget segített nekem az elmúlt másfél év alatt. Ezúton és ilyen módon szeretném mindezt Neki megköszönni! Most éppen New Yorkban nyomorog valami méregdrága szociológiai ösztöndíjon. Első havi bérén mit vásárolt magának? Hát persze, hogy egy Fender Stratocaster-t!

 

Pénzes-féle Gitáriskola - Vedres Balázs

 

C-Vedres terces (trichord) skálaépítkezésben...

 

Pénzes-féle gitár tükörkép - C-Vedres

 

6. fok - Jene

 

Jene Miklós mérnök urat nem kell bemutatni, sőt már kislányát sem. Most éppen egy Ibanez mesterhangszert vásárolt magának, az én szakmai közreműködésemmel. Történt az, hogy késett a gitárboltból és addig én kezdésnek kiválasztottam számára egy gitárt. Megérkezésekor kiderült, hogy ugyanezt az Ibanez-sorozatot nézte ki magának az Interneten! Sokáig nem is keresgéltünk tovább, az lett az ő hangszere, mert ez már bizonyság a javából.

 

Pénzes-féle Gitáriskola - Jene Miklós

 

D-Jene terces (trichord) skálaépítkezésben...

 

Pénzes-féle gitár tükörkép - D-Jene

 

7. fok - Szemerszky

 

Szemerszky Zsolt rengeteg közvetlen és közvetett segítséget nyújtott és a Pénzes-féle Gitáriskolának. Elsősorban azt, hogy a letöltött oldalakat 2005-től 2007-ig az ő szervere küldte el a Tisztelt Olvasónak. Zsolt nekem minden időben biztosította a legszélesebb körű és mértékű informatikai támogatást, amelyet ezúton szeretnék megköszönni.

 

Pénzes-féle Gitáriskola - Szemerszky Zsolt

 

Disz-Szemerszky terces (trichord) skálaépítkezésben...

 

Pénzes-féle gitár tükörkép - Disz-Szemerszky

 

Utólagos megjegyzésem, hogy a testvér-alapskálák fokai a dallamos moll skálafokok (csakis) a felfelé menő skálaszerkezeteinek bizonyultak. Erről az érdekes jelenségről részletesen írok a Dallamos moll skálafokok I. című fejezetben.

 

No megyek, zajong a fejem a sok gyökvonástól, alszom egy jót...

 

Pénzes-féle Gitáriskola