Az alapskálák

Testvér-alapskálák II.

 

A testvér-alapskálák "felfedezése" Cséffai-módszerrel

 

Pénzes-féle Gitáriskola - Cséffai Norbert

 

Cséffai Norbert ötletével való találkozás előtt jóval már azon töprengtem, hogy egy diatonikus skála voltaképpen hányféle módon variálható?

 

Ez első látásra kombinatorikai képletnek tűnt, ehhez azonban az említett fél-, és egészhangokat számokká kell alakítani. Ezt először úgy akartam megtenni, hogy a diatonikus skálát pentachord-tetrachord (ötös, illetve négyes) hangcsoportokra bontom, vagy valami hasonlóra. Ekkor említette Norbert egyik gitáróráján modellező elképzelését, amelyre pillantva azonnal rájöttem a megoldásra: a számtani leképezés a Cséffai-módszerrel adott és működik, mert lefedi a zenei, ebben az esetben a skálaépítési elképzeléseket (következésképpen számcsoportokból konkrét skálaszerkezetek visszakövetkeztethetők).

 

Matematikailag nézve tehát adva van 3 szimbólum: 1 - 2 - 3, amelyet hatos csoportokba kell elrendeznünk. Például:

Felismertük-e az első, csakis egyeseket tartalmazó számsort?

Ez az egyik matematikai skála, neve 1-2. Ciklusa 1 oktávos és valóban: ez egy diatonikus skála, amely alaphangtól oktávig tart. A módszer tehát eddig helyesnek tűnt. Valójában nem az. Már akkor gyanút fogtam, amikor a kombinatorikai 36 képlet alapján 729 lett a végeredmény, ennyi diatonikus skála ugyanis nem következhet a rendszerből. Szabó László volt tanítványom hozta megoldást, amely felfedezésekkel  később én is egyetértettem: a diatonikus skálaépítkezésnek jóval több kiinduló feltétele van, mint előszörre gondoltuk:

Szabó Laci a bizonyítási eljáráskor a további feltételeket kötötte ki, (megjegyzem, némelyik következik a fenti feltételekből, de említsük meg őket a pontosítás végett):

Pénzes-féle Gitáriskola - Fontos!

Még mielőtt bárki is kételkedni kezdene vizsgálatunkban, fel kell hívnom a figyelmet arra a tényre, hogy ez a bonyolult feltételrendszer még mindig csak a régi 7 alapskála, azaz a diatonikus skálák tulajdonságait modellezi le!

 

Ebből következően, ha magunk elé vesszük az egyhúros fejezetben megállapított végtelen számsort...

 

3-1-2-3-1-2-2-3-1-2-3-1-2-2-3-1-2-3-1-2-2...

 

...akkor láthatjuk rajta, hogy az a felállított feltételrendszert nem teljesen fedi le. Én azt gyanítottam, bár matematikailag nem tudtam bizonyítani, hogy kell lennie legalább még 1 végtelen számsornak. Ez minimum 7 új alapskálát jelent. Egyébiránt ezt máshonnan is sejteni lehetett. Én személy szerint a líd-skálában láttam még további variációs lehetőséget és feltűnt a dór-skála belső szimmetriája, amely egy másik, szintén szimmetrikus skálára utalt. Valóban, az új alapskálák mindkettőt tartalmazzák! (Lásd a későbbiekben a Cséffai-, valamint a Gasztonyi-skálánál.)