Skálák 7 húros (nu-metal) gitárra I.
Bevezetés
A nu-metal, mint már szinte önálló zenei irányzat egyre inkább teret hódít főként a fiatal generáció körében. Fő jellemzője az egyre agresszívebb zenei hangvétel, a fríg skála, főleg annak úgynevezett domináns (keleties) fríg-változata és a 7 húros elektromos (és szintén egy alsó H húrral kiegészített basszus) gitár aktív használata. (További, 2012-es megjegyzésem, hogy azóta divatba jöttek a 8 húros gitárok is.)
Forrás - Source: www.sevenstring.org
A húrbővülés hangmagasságban lefelé, egyértelműen a pokol kénköves bugyrai felé törekszik egy alsó H7 húr megjelenésével, így a legalsó 2 húr (H7-E6) közti hangköz a megszokott kvart hangköz lesz. Véleményem szerint ez a húr szólótechnikailag már nem nagyon használható fel, legalábbis ezt a nu-metal gitárosok többsége nem igazán teszi meg, annál inkább ad masszív, agresszív zenei kíséretet kvintek vagy power chord-ok (oktávval kibővített kvintek) formájában.
(Zárójelben jegyzem meg, hogy egyes vélekedések szerint a jazz-zenében egyidőben kezdtek használni hat-, és héthúros gitárokat, bár a gitár történeti fejlődésében, azaz a 13. századtól kezdődően egészen a jazz megjelenéséig nem találkozhatunk héthúros gitárral).
Itt és most nem célom a nu-metal irányzat zeneesztétikai bemutatása, csupán egy héthúros gitár teljes skálaszerkezetének bemutatása. Ebben már rendkívül könnyű dolgom van, hiszen a saját gyártású komplex skálabemutató és skálavariációs program, az OSIRE opcionálisan képes bármely skála azonnali megjelenítésére szinte bármely hangolású húros hangszeren.
A zeneileg teljes igényű felvázoláshoz a következő objektumokra van szükségünk:
-
alapskálák (7 db + 1 teljes skálaszerkezet),
-
pentaton skálafokok (5 db + 1 teljes skálaszerkezet),
-
harmonikus moll skálafokok (7 db + 1 teljes skálaszerkezet).
Azaz 1 hangról indítva 8 + 6 + 8 = 22 skálaszerkezet keletkezik. Mivel a 3 objektumot mind a 12 félhangról képesek vagyunk indítani, ezért 22 x 12 = 264 skálával kell számolnunk. Továbbá mindegyik objektumot megmutatom:
-
Pénzes-féle tükörkép (264 db),
-
balkezes (264 db),
-
statikus tabulatúra (264 db),
-
balkezes statikus tabulatúra formátumban (264 db).
Mivel 264 x 4 = 1056, a teljes felvázoláskor ennyi skála lesz előttünk. Ugye elég lesz az eredményes tanuláshoz?
De térjünk vissza az alaphangoláshoz! Tehát a héthúros (továbbiakban nu-metal) gitár üres húros hangjai a Pénzes-féle tükörkép szerint a következők:
Először nézzük meg a zongora fehér billentyűit...
...azaz a törzshangokat a 7 húros (nu-metal) gitáron:
Nem nehéz ebből levezetnünk a C-dúr skála trichord-szerkezetű skáláit, amelyekben tehát 3 pengetés fog jutni 1 húrra. Először a C-dúr teljes skála...
...majd technikai skálákra szétbontva, amelyekben észrevehetjük, hogy mindegyik alapskála majdnem 3 oktávossá bővül (attól csupán őket egyetlen hang választja el).