Szólótechnikai alapok XXI.
A zenei hangok a gitáron
A fenti tükörképen a fehér billentyűs törzshangsor csak látszólag alkot feldolgozhatatlan hanghalmazt, hiszen kis figyelemmel észrevehetjük a benne lévő skálát:
A poén eldurrantása után villámgyorsan vázoljuk fel a megfelelő skálaszerkezeteket! Ennek leggyorsabb eszköze most már értelemszerűen a saját gyártmányú skálarendszerező és skálavariációs szoftver, az OSIRE:
Például észrevehetjük, hogy a betűvel nem jelölt hangok sorrendje és a fekete billentyűk sorrendje nyilvánvalóan megegyezik. A gitáron tehát ugyanaz a törzshangsor fordul elő, csupán a gitárhúrok alaphangolása miatt ez a standard hangsor mindig egy helyen, pontosan az üres húr aktuális hangjánál megtörik. Egyetlen esetben nem történne ez meg, ha volna C hangra hangolt húr, ami végül is könnyen elérhető...
Most pedig nézzük meg a gitáron zenei rendszerünk mind a 12 hangját külön-külön is!
A dolgot kissé bonyolítja, hogy egy hangnak többféle elnevezése is lehet. Erről a különös, kissé idejétmúlt jelenségről részletesen írok a Temperált hangrendszer fejezet "Enharmónia" című részében és A Gitáriskola új fogalmai és javaslatai fejezet "Javaslat a hangközök újszerű meghatározására" című részében. Mindenesetre a problémát itt úgy egyszerűsítem, hogy a törzshangsor hangjait (C-D-E-F-G-A-H) meghagyom és csakis a fekete billentyűk kétféle (enharmonikus) nevét adom meg:
-
C
-
Cisz-Desz
-
D
-
Disz-Esz
-
E
-
F
-
Fisz-Gesz
-
G
-
Gisz-Asz
-
A
-
Aisz-B
-
H
C
Cisz-Desz
D
Disz-Esz
E
F
Fisz-Gesz
G
Gisz-Asz
A
Aisz-B
H
Még egyszer: a törzshangok a gitáron (C-D-E-F-G-A-H)...
...és az "inverze", azaz a fekete billentyűk (Cisz-Disz-Fisz-Gisz-Aisz):
Szakmai érdekesség, hogy a fenti táblázatban felismerhetünk egy Esz/Disz (moll) pentaton teljes skálát. Ellenőrizzük le ezen állítást a Pentaton skálák III. című fejezetben! Valóban, a zongora fekete billentyűi...
...egy pentaton hangsort alkotnak. Erről részletesen írok a Pentaton skálák I. című fejezetben.