Szólótechnikai alapok XIV.

Mit tanuljak?

 

A kérdés már rengetegszer felmerült éppúgy tanítvány, mint internetes olvasó részéről. Tanítványok számára a válasz egyszerű: azt kell tanulni, ami a törzsanyagban (a házi feladatban) vezetve van. Persze még  nem adtunk választ a legfontosabb kérdésre: MIÉRT?

 

Pénzes-féle Gitáriskola - Jegyezzük meg!

Mi is a tanulás? Olyan dolgok elsajátítása, amit még nem tudunk, ami még nem megy. Ebből következően a tudást mindig az viszi előbbre, ami még nem lett elsajátítva.

 

Miért van ez kihangsúlyozva?

A Pénzes-féle módszertan logikus és egymásra építve egyre terjedelmesebb egységekből épül fel. A gyakorló elé (ez főként a tanítványokra igaz) előbb-utóbb olyan mennyiségű anyag kerül, amelyet egyszerűen képtelenség adott gyakorlási időben átvenni, illetve átismételni. A kérdés mindig a tanácstalanság eme kevésbé szent percében hangzik fel. Ilyenkor minden tanítványnak ugyanazt mondom: a törzsanyag bár tartalmazza az összes átvett anyagot (hivatkozások formájában), ám egyúttal a legutolsó dátumnál az aktualitást is, amely voltaképpen a még megtanulandó egységeket jelenti. Ez a legfontosabb a tanítványi törzsanyagban, az anyag ismétlése csak ezután következhet.

Az internetes olvasónak ennél sokkal nehezebb dolga van. Egyrészt ő még nem látja át a Pénzes-féle módszertan egészét (azt se tudva, hol kezdje el), másrészt sokszor gyakorlási rutinja sincs valamilyen ütemterv felállítására.

 

Pénzes-féle Gitáriskola - Jegyezzük meg!

Bár megsúgom: szinte ezen múlik minden szerzett tudás, nevezetesen azon, hogy képes vagyunk-e egy következetes gyakorlási ütemtervet felállítani és magunkra erőltetni.

 

A magam részéről a problémát úgy próbálom megoldani, hogy a Szólótechnikai alapok című kiadványokban mutatok erre konkrét irányvonalat. De természetesen nem gyakorlási ütemterv az, hogy tanuljuk meg a Metallica - Enter Sandman-t 2 hét alatt, ugye érthető...