Szólótechnikai alapok III.

Általában a haladó ujjrendekről

 

A Szólótechnikai alapok I. és II. gyakorlási sorozatok beállították az optimális technikát, valamint azokat középszintig be is gyakoroltatta. Az alább ismertetésre kerülő 3 skálavariáció már haladó ujjrendeket tartalmaz. Szeretném hangsúlyozni, hogy az ujjrendi problémákat nem én gyártom, hanem bizonyos zenei (és skálavariációs) képletekből, valamint főként a G és H húrok közti nagyterc hangolási különbségből adódóan automatikusan jelentkeznek. A kezdő és haladó ujjrendek közti legnagyobb különbség, hogy míg a kezdő ujjrendek lineárisak, azaz a skálában egyenesen haladnak felfelé majd le, addig a haladó ujjrendek ez a szekvencialitás már megtörik.

Nincs olyan szólótechnikai módszertan, amely minden problémára tudna megoldást mutatni, hiszen gondoljunk bele a következőbe: a saját gyártmányú skálarendszerező és -variációs szoftver, az OSIRE...

 

Pénzes-féle Gitáriskola - OSIRE

 

...elméletileg 725 = 1.341.068.619.663.964.900.807 skálavariációt képes lejátszani. Ezen skálavariációs mennyiség nagyobbik része bizony haladó ujjrendi problémákat tartalmaz és a Tisztelt Olvasó is láthatja, hogy ezt a mennyiséget képtelenség oktatási szempontból lemodellezni. De sietek mindenkit megnyugtatni: nem is ez a cél, hanem az, hogy néhány fő ujjrendi probléma felvázolásával a gyakorló kialakíthassa saját ujjrendi stílusát. Ez 2 összetevőből áll:

A kettőt összegyúrva a gyakorló előbb-utóbb képes lesz a legbonyolultabb ujjrendeknek tűnő technikai szörnyetegekkel is megbirkózni, erre én vagyok a tanú, hiszen a fejlődés fokait folyamatosan tapasztalom haladó tanítványaimnál. Tehát nem kell mást tennünk, mint kőkeményen kigyakorolni a javasolt haladó ujjrendi megoldásokat, majd elgondolkodni felettük.

Gyorsan ismétlésképpen említsük meg a legfontosabb idevágó, Pénzes-féle szólótechnikai alapelveket!

Pénzes-féle Gitáriskola - G-dúr skála

Pénzes-féle Gitáriskola - Rossz húrlefogás

Figyelem! A kép rossz húrlefogást tartalmaz!

 

Tehát 3 haladó szintű skálavariációt fogunk megvizsgálni és kigyakorolni. Mindhárom olyan ujjrendi megoldásokat tartalmaz, amelyeket később nagyon sok további (de nem mindegyik!) skálavariációra és zenei képletre alkalmazhatunk. A 3 skálavariáció a következő:

Mivel mindhármat mind a 7 alapskálára ki kell gyakorolnunk, ezért 3 x 7 = 21 skálavariációt kell elsajátítanunk.