Pénzes-féle szólótechnikai alapok I.
Szakmai tapasztalatom szerint nem minden kezdő vállalkozik a gitár áthúrozására és az első húrszakadás után teljesen tanácstalanná válnak. Ebben a részben egy Squier Strat elektromos és egy Ibanez akusztikus gitáron keresztül szeretném röviden ismertetni egyetlen E6 húr cseréjét, ezáltal biztatva őket arra, hogy nem olyan bonyolult feladat ez...
1. Először csavarjuk le elektromos gitárunk hátsó, műanyag fedőlapját, így alulról láthatóvá válik a rugós húrláb.
A rajta lévő 6 nagyobb lyuk voltaképpen a húrok befűzésének helyei. Megjegyzem, a fedőlap eltávolítása nem is kötelező, hiszen a húrok kihúzásának a tervezők hagytak lyukakat a fedőlapon is. Ennek ellenére én le szoktam csavarozni, hogy megnézzem, minden rendben van-e alatta.
2. Lazítsuk meg a húr hangolókulcsát annyira, hogy le tudjuk szedni a húrt róla. Vigyázzunk, mert a fémhúr vége olyannyira hegyes lehet, hogy tűként szúrhatja meg ujjainkat!
Érdemes ilyenkor a húrtekerést megkönnyítő kurblit is használnunk.
3. A húrláb lyukán keresztül húzzuk ki a húrt. Egyúttal hasznos ilyenkor alaposan megtisztítani a gitárt, főleg annak fogólapját és bundjait.
4. Fűzzük be az új húrt a lyukon keresztül.
5. A húrt a hangolókulcsba a legtöbb gitártípusnál belülről kifelé kell befűzni.
Egyúttal a húron befűzése előtt hagyhatunk egy kis lazaságot...
...hogy a hangolókulcsra minél több kör jusson, bár a túl sok kör sem jó, mert akkor már nem fér el a hangolókulcson. Ez a többkörös megoldás azonban fokozottan igaz az akusztikus gitárok nylonhúrjainál, mert azok tisztességgel képesek csúszni a kulcs fémfelületén!
6. Hangoljuk fel a húrt a megfelelő hangra, de előtte egy kicsit tágítgassuk úgy, hogy óvatosan, akár többször is a kívánt hang fölé húzzuk, majd vissza, vagy pedig úgy, hogy teljes felhangolás előtt alaposan megráncigáljuk. A kép az utóbbi mozdulatot mutatja:
7. Felhangolás után ízlés szerint levághatjuk a húr maradék, kilógó részét.
Az itt alkalmazott eljárás a fentiekkel azonos, ám akusztikus gitárok esetében a húrláb ragasztott és a húrok különleges befűzési technikát igényelnek. Ezt fogom most ismertetni.
1. Fűzzük át a húrt a húrlábon.
2. Kössünk csomót a húr végére (csak biztonságképpen, mert az alábbi átbújtatásos eljárás általában már elég a biztonságos húrbefűzéshez), és egy kissé húzzuk meg a húrt, hogy a csomó megszoruljon.
3. Kissé húzzuk vissza a húrt, majd hajtsuk vissza a végét a húr alatt...
4. Majd duplán bújtassuk át a húr alatt:
5. Húzzuk meg a húrt úgy, hogy a húrvég hátul, a húrláb hátán maradjon:
6. A csomó után kiálló esetleges húrmaradékot levághatjuk:
A fenti képeken az is jól látható, hogy létezik másféle húrbefűzési eljárás is, ezt főként az A5 és D4 húrokon figyelhetjük meg. Ennek fő jellegzetessége a húr többszörös átbújtatása önmaga alatt. Javaslom, hogy a vékonyabb, tisztán nylonhúrok végeire mindenképpen tegyünk csomókat, mert néha még a többszörös átbújtatás sem elég a húr kicsúszásának megakadályozásához.