Szólótechnikai alapok

Kérdések-válaszok 

10. - Dal akkordjainak leszedése

 

Azt szeretném megkérdezni, hogy milyen módon lehet egy dal akkordmenetét, kíséretét "leszedni" a hanganyagról?

 

Kényes téma, mert nagyon sokféle zene van és ezért sok lehet a kivétel. De a sablonos eljárás a következő:

  1. először meg kell állapítanunk a dal hangnemét (dúr, moll, egyéb skála) és a hangnem alaphangját. Ezt általában a dal utolsó hármashangzata prezentálja, de nem mindig! Ha ennek a fontos információnak nem vagyunk birtokában, akkor ezt "füllel", azaz meg nem kerülhető "zenei hallgatózással" kell megtennünk, amely az én módszertanomban külön gyakorlatsorozatként fut "Tonalitás-gyakorlatok" néven (lásd Gitárcentrikus szolfézs című fejezetcsomagot).

  2. Utána el kell menni az Összhangzattan című fejezetcsomaghoz és ott meg kell keresni az illető alaphangnemre építhető hármashangzatokat. Általában a népszerű dalok csak ezeket tartalmazzák, bár erre szép számmal vannak kivételek, tehát olyan akkordok, amelyek nem szerepelnek az alapértelmezéses 7 hangzat között (alterált, azaz az eredeti tonalitáshoz nem tartozó akkordok). Ezen akkordok megtalálásához azonban már fül, azaz zenei gyakorlat és hallás szükséges.

Egyébként a népszerű dalokban zajló nem is oly bonyolult zeneelmélet és sablonos akkordmenetek Az improvizáció című fejezetcsomagban tanulmányozhatók.