Szólótechnikai alapok
Kérdések-válaszok
1. - Gitár vagy főiskola?
Kb. 1 éve gitározok (hobbi szinten) és most úgy érzem, hogy teljes fordulatot vett az életem. Szinte semmi más nem érdekel, csak a gitár. Úgy gondoltam, szeretnék "rendes" nappali zeneiskolába járni (egyébként soha nem voltam még tanárnál sem, mindent magamtól tanultam. Az X.-et néztem ki magamnak. Mivel márciusban van a felvételi, ezért idén nem, de jövőre mindenképpen szeretnék felvételizni oda. Az iskolához kell egy bizonyos fajta előképzettség is, amiből vannak hiányosságaim (főként elméleti, de gondolom gyakorlatban is lehetnek eleve hibás "berögződéseim"). Azt szeretném kérdezni, hogy 1 év elég-e a felkészülésre? Reális-e ez az elképzelésem, természetesen megfelelő gyakorlás mellett?
Másrészről néhány félelmem is akad a zenével kapcsolatban: 20 éves vagyok és informatikát tanulok egy főiskolán. Ha teljes embert kívánó feladatként veszem a gitárt, akkor ahhoz eddigi tanulmányaimat fel kell adnom. Azt szeretném megkérdezni, hogy mekkora igény van gitárosokra? Remélem érti, hogy mire szeretnék kilyukadni. Tulajdonképpen, ha valaki elvégzi mondjuk az X.-et, ami 3 évet jelent, akkor milyen lehetőségei lesznek? Hol tud elhelyezkedni (azonkívül, ha szerencséje lesz és sikeres zenekarban játszhat)?
Az X. felvételi anyagát nem ismerem, mert saját módszertannal dolgozom. Arról tudok, hogy egy pécsi hölgy sikeresen felvételizett oda az én honlapomon talált zeneelmélettel. Ettől függetlenül, az 1 év felkészülési idő szerintem elég, de ha konkrétan megkérdezed a felvételi követelményeket, akkor lehet, hogy hamarabb is végzünk.
Félelmeid a zenével kapcsolatban azonban jogosak és megalapozottak.
Baráti javaslatom, hogy az informatikát a gitár kedvéért semmiféleképpen ne hagyd ott! Minél több lábon állsz, annál jobb, azaz párhuzamosan kéne vinni a kettőt. Mellette kőkeményen tanuld az angol nyelvet és ne csak az X. által tanított konyhaangolt.
Azt is tudnod kell, hogy Magyarországon a legnagyobb gitárosokon kívül a középmezőny garantáltan nyomorog, bár szerintem az előbbiek sem dúskálnak a vagyonban. Ez sajnos nem Amerika, ahol az ember szerzett gitártudásával milliomos lehet.
Az elhelyezkedési lehetőségek? Gondold át, hogy mennyit kilincsel állás után egy főiskolát végzett kezdő rendszergazda, hát még egy gitáros, ha egyáltalán van valamiféle állásajánlat a piacon (bár ez legtöbbször csak eladói státusz egy hangszerboltban), arról nem is beszélve, hogy a gitáros szakmában nem az a fontos, kinek milyen képesítése van, hanem hogy mennyire jó gitáros. Ennek bizonyítására nem kell 3 év nappali tagozat és papírlobogtatás, csupán következetes gyakorlás.
S akkor még nem beszéltem egy magyar sajtosságról: a kontraszelektív kapcsolati rendszerről. Bármekkora gitáros is lehetsz, ha nincs meg a megfelelő kapcsolati tőkéd, nem leszel képes kitörni vagy csak nagyon nehezen.